תפריט נגישות

רב"ט איתן פרץ ז"ל

קורות חיים מתוך ספר יזכור


בן ז'קלין ואלי. נולד ביום ז' באדר א' תשל"ו (8.2.1976) בנהריה. אח לעופר, מאיה ואודליה. איתן למד בבית-הספר היסודי "כצנלסון" ובבית-הספר התיכון "עמל" שבנהריה. הוא אהב את החופש, הים והבילויים המשותפים עם חבריו ובמיוחד עם חברתו מזה שלוש שנים, אילנה. איתן היה חובב ספורט מושבע, עסק באופן פעיל בכדורגל, משחק בו הצטיין מילדותו, והיה שוער מצטיין בקבוצת "בית"ר נהריה". חבריו סיפרו שהיה "חבר נאמן, הנכון להושיט
עזרה בכל עת ולהטות אוזן קשבת, חובב טבע מושבע וחייכן".
איתן התגייס לצה"ל בשלהי נובמבר 1994 . הוא עבר טירונות בבסיס סנור שבשכם, ולאחר זמן קצר הצטרף למשפחת הצנחנים. איתן אהב את הצבא, מעולם לא התלונן, והתייחס לקשיים בהומור, כאל חוויה חברתית.
איתן נפל בעת מילוי תפקידו, בפיגוע חבלני בצומת השרון-בית ליד, ביום כ"א בשבט תשנ"ה (22.1.1995). עמו נפלו עוד עשרים ואחד חיילים ואזרח. בן שמונה עשרה היה בנופלו. איתן הובא למנוחות בבית העלמין בנהריה. הוא הועלה לדרגת רב"ט לאחר מותו. הותיר אחריו הורים, אח, שתי אחיות וחברה.
באיגרת ניחומים למשפחה כתב מפקד היחידה, סגן-אלוף ערן דובדבני: "איתן התנדב לצנחנים במחזור נובמבר 1994 ושירת כלוחם בטירונות, בפלוגת גדוד 'צפע'. במהלך חודשיים אלה, התבלט איתן כחייל משקיע ומסור, המוכן לעזור בכל עת. אין לי ספק, כי עצם התנדבותו לצנחנים, יחד עם דמותו האהובה בין חבריו, הם תוצר של חינוך מהבית. ננצור את איתן בלבנו תמיד".
בפיצוץ שאירע בבית ליד, זיהה איתן בין הפצועים את מפקדו לקרב מגע, עודד אברלינג'י, ומיד חש לעזרתו והושיט לו טיפול ראשוני. בעודו רוכן מעל חברו הפצוע, נשמע הפיצוץ השני, הפיצוץ שגרם למותו. איתן ספג את הרסיסים ואת הדף הפיצוץ והציל בגופו את חיי חברו שהיה שרוע לרגליו. עודד ספד לו לאחר מותו: "איתן, כשמו כן הוא. ללא פחד נכנס וטיפל בי, ושילם על כך בחייו. אין לי מילים ואף פעם לא אוכל להודות לו על כך שטיפל בי ויצאתי בחיים בזכותו. בשבילי הוא גיבור. הוא התגלמות האומץ."
זכרו של איתן הונצח, לבקשת הוריו, ברכישת "כיסא אליהו" ומנורה לבית כנסת בנהריה. תלמידי בית-הספר היהודי "אפשטין" באטלנטה, ארצות הברית, נטעו עץ לזכרו של איתן, ב"יער הילדים", ביערות הקק"ל. כמו כן הוקמה קבוצת כדורגל על שמו, "איתן נהריה".

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה